O ś w i a d c z e n i e
Rady Miejskiej Ostrzeszów
przyjęte na XXXI sesji w dniu 29 grudnia 2005 rok
w sprawie: kontraktów na usługi medyczne na 2006 rok
Na podstawie art.7 pkt 1 ppkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 2 ppkt 5 Statutu Miasta i Gminy Ostrzeszów (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 2003r.Nr 108, poz. 1986), w związku z § 8 pkt 4 ppkt 3 Regulaminu rady Miejskiej Ostrzeszów (zał. nr 5 do Statutu Miasta i Gminy Ostrzeszów z dnia 23 kwietnia 2003 roku, Rada Miejska oświadcza, co następuje:
§ 1
W związku z odbieranymi informacjami w sprawie proponowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia umów kontraktów na usługi zdrowotne na rok 2006, wyrażamy stanowczy sprzeciw w odniesieniu do:
1) kontraktacji usług medycznych dla Szpitala Powiatowego w Ostrzeszowie na prowadzenie poszczególnych oddziałów szpitalnych.
Po przeanalizowaniu sytuacji stwierdzamy, że proponowane kwoty są niewystarczające dla właściwego zabezpieczenia pacjentów w leki oraz właściwą opiekę. Domagamy się kategorycznie zwiększenia nakładów na oddziały:
- Anestezjologii i Intensywnej Terapii ,
- Opieki Długoterminowej ,
- Dziecięco-Noworodkowego,
- Izbę Przyjęć.
Jest sprawą niedopuszczalną traktowanie Szpitala Powiatowego w Ostrzeszowie jako placówki odgrywającej mniej istotną rolę niż szpitale wojewódzkie, które w przeciwieństwie do powiatowych nie przeszły głębokiej restrukturyzacji, a są regularnie dofinansowane w trakcie trwania kontraktów.
Stanowczo żądamy prowadzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia jasnej i klarownej polityki w stosunku do szpitali powiatowych oraz uwzględnienia poczynionych przez wiele lat ogromnych nakładów na ich działalność, pozyskanych ze środków unijnych oraz z budżetów samorządów.
2) kontraktacji specjalistycznych usług medycznych.
Obecne propozycje stanowią zagrożenie kontynuacji świadczeń realizowanych przez placówki świadczące specjalistyczną opiekę zdrowotną na terenie Powiatu Ostrzeszowskiego dla mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego w zakresie:
- chirurgii ogólnej,
- gastroenterologii,
- poradni leczenia uzależnień,
- poradni zdrowia psychicznego,
- dermatologii,
- chorób płuc i gruźlicy.
Brak racjonalnego podejścia ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia do sprawy zabezpieczenia funkcjonowania tych poradni na naszym terenie traktujemy jako działanie niedopuszczalne i stwarzające zagrożenie dla mieszkańców.
Oczekujemy natychmiastowych działań w celu zmiany tej sytuacji.
3) kontraktacji usług Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia dla mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego.
Proponowane środki nie dają szansy na dalsze funkcjonowanie Poradni od wielu lat skutecznie pomagającej mieszkańcom Powiatu w zmaganiach z uzależnieniami.
Nie zgadzamy się z próbą przerzucenia odpowiedzialności za brak specjalistycznej pomocy osobom uzależnionym na samorządy i świadczeniodawców.
Oczekujemy zmiany stanowiska NFZ w kwestii wysokości tego kontraktu dla dobra szeroko pojętej społeczności Powiatu Ostrzeszowskiego
4) kontraktacji usług Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie zabezpieczającym wymagania lekarzy i oczekiwania pacjentów, którzy poprzez wieloletnie płacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne mają do tego prawo.
§ 2
Wykonanie oświadczenia powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy.
§3
Oświadczenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Adresaci:
1. Pan Zbigniew Religa - Minister Zdrowia
2. Pan Andrzej Wojtyła - Wiceminister Zdrowia
3. Pan Tadeusz Dziuba - Wojewoda Wielkopolski
4. Pan Marek Woźniak - Marszałek Woj. Wielkopolskiego
5. Pan Jerzy Miller - Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
6. Pan Ryszard Stangierski - Dyrektor Wielkopolskiego Oddziały Woj. NFZ
7. Pan Mariusz Witczak - Senator RP
8. Pan Andrzej Dera - Poseł na Sejm RP
9. Pan Rafał Grupiński - Poseł na Sejm RP
10. Pani Krystyna Łybacka - Poseł na Sejm RP
11. Pan Grzegorz Woźny - Poseł na Sejm RP
12. Pan Andrzej Grzyb - Poseł na Sejm RP