INFORMACJA DLA ZAINTERESOWANYCH WYKONYWANIEM PRACY
w ramach Programu
„Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 r.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie naboru wniosków w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025. Program finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego.
Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrzeszowie, informuje o przygotowaniach do aplikowania i realizacji ww. Programu. W związku z powyższym MGOPS w Ostrzeszowie zaprasza osoby zainteresowane świadczeniem usług opieki wytchnieniowej do składania CV wraz z dokumentami wskazanymi w programie na adres lub w siedzibie Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrzeszowie, ul. Zamkowa 31, 63-500 Ostrzeszów.
Usługi opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu dziennego, zgodnie z założeniami ww. Programu mogą być świadczone, przez osoby niebędące: członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które:
1) posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekunmedyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym, lub
2) posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
3) zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.
W przypadku, gdy usługi opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu dziennego będą świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad małoletnimi, w odniesieniu do osób, które mają świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, muszą zostać spełnione warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, dodatkowo wymagana jest pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica małoletniego lub opiekuna prawnego małoletniego.
Limit godzin usług opieki wytchnieniowej finansowanej ze środków funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w 2025 r. wynosi nie więcej niż 240 godzin w ramach pobytu dziennego. W ramach usługi opieki wytchnieniowej zapewnione jest okresowe wsparcie w zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością, w zastępstwie członków rodziny lub opiekunów sprawujących na co dzień bezpośrednią opiekę. Rodzaj i zakres godzinowy usług opieki wytchnieniowej uzależniony jest od osobistej sytuacji uczestnika Programu, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności osoby nad którą uczestnik Programu sprawuje opiekę.
Maksymalna długość nieprzerwanego świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego wynosi 12 godzin dla jednej osoby z niepełnosprawnością. Usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego mogą być świadczone w godzinach od 6.00 do 22.00.
Osoby zainteresowane zapraszamy do złożenia CV wraz z dokumentami wskazanymi w Programie. Dokumenty należy dostarczyć do:
• Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrzeszowie, ul. Zamkowa 31, 63-500 Ostrzeszów. Parter Urzędu Miasta i Gminy;
• osobiście w siedzibie Ośrodka pok. 009, w godzinach urzędowania (od poniedziałku do piątku) w godzinach 7.00 – 15.00;
• za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: mgops@ostrzeszow.pl;
• drogą elektroniczną identyfikator EPUAP: e7d9mv37rd
Dokumenty prosimy złożyć w terminie do 21.11.2024 r. do godz. 15.00.
(Dokumenty o spełnieniu warunków określnych w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, pisemną akceptację osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością należy dostarczyć nie później niż przed dniem podpisaniem umowy z MGOPS).
Zasady przyznania ww. pomocy, limit godzinowy oraz zakres usług opieki wytchnieniowej zostały zamieszczone w komunikacie oraz ogłoszeniu o naborze wniosków na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, link do strony:
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: Wioletta Gruszczyńska - Koordynator MGOPS w Ostrzeszowie, tel. 62 732 06 67 w godzinach urzędowania tj. 7.00 - 15.00 (od poniedziałku do piątku).
Realizacja Programu w 2025 r. zostanie uruchomiona w przypadku pozytywnie przeprowadzonego naboru oraz podpisania umowy na jego realizację przez Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrzeszowie.
Z wyrazami szacunku
Grzegorz Rycerski
/-/ Dyrektor M-GOPS w Ostrzeszowie